Sofware(ová) práva

Rights infrighment. Neboli porušení práv.Předem bych chtěl říct, že toto je téma, které jistě napadlo každého z nás, kteří jsme kdy měli co do činění se svobodným software(m). Nutno však podotknouti, že účelem svobodného software není pouze svobodné nakládání s tímto software, ale i přístup k a stejné nakládání s pracemi z něj odvozených. A zde je nutné upozornit, že copyleft neznamená, že na software v podobě zdrojového kódu nemá nikdo práva. Je potřeba si povšimnouti, že i v hlavičkách veřejných licencí se objevují znaky podobné (c).

Svoboda v těchto licencích znamená svobodné kopírování a úpravu zdrojových kódů v případě, že je zachována licence původního díla. (Toto není zrovna všem a vždy jasné.)

Oproti licencím GNU (GPL, LGPL) existují méně restriktivní licence (MIT, Apache2), které povolují zahrnutí binární podoby zdrojového kódu do proprietárních (uzavřených, soukromých) aplikací a bez nutnosti zveřejnit zdrojové kódy takovéhoto programu. Jediným požadavkem je zahrnutí odkazu na použité zdroje a vlastnická práva jejich autorů.

Byl jsem zaskočen kauzou VMware vs. Helwig. Která mimo jiné jistě zahrnuje i jiné části Linuxového jádra. Do této doby by mě nikdy nenapadlo, že licenci GPLv2 je nutno vymáhat až takto restriktivním způsobem. Přezevše to si uvědomuji, že její narušení by mohlo vést k dopadům, které by pro svět svobodného software měly nedozírné důsledky. Myšlenka poskytnul jsem poskytni by byla ukončena.

Měla by tedy firma VMware přejít pouze k poskytování služeb a předat zdrojové kódy svého virtualizačního software veřejně světu, nebo ukončit podporu Linuxového prostředí ve svých produktech, jelikož nedodržuje smluvní podmínky „třetí“ strany?

Tato kauza běží, pokud vím, od roku 2007. Jsem jen překvapený, že jsem se o ní dozvěděl po 12-ti letech.

Myslím, že jediným způsobem, jak tuto kauzu ukončit, je ze strany VMware, získat od vlastníků práv souhlas s užíváním (což je nepravděpodobné), nebo ukončit podporu Linuxového software ve svých produktech.

Toto je názor nepříliš informovaného člověka. Měla by společnost s „nevím jakými příjmy“ těžit z podpory software, který je zcela svobodný? A jaký dopad rozhodnutí právních instancí bude mít na ty malé? Možná si prostě a jednoduše VMware ukousl větší kus, než měl. 😉

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code